ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА І МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ІНФЕКЦІЇ ШИСТОСОМОЗ

23-11-2017

Діагностика і лікування шистосомоза в Одесі

Виявлення яєць в калі або сечі є найбільш практичним методом діагностики шистосоми. Дослідження стільця проводитися при підозрі на зараження S. mansoni. S. japonicum виявляється шляхом дослідження сечі. Обстеження може проводитись на простому мазку (від 1 до 2 мг фекального матеріалу). У деяких випадках необхідно буде провести повторні дослідження. Для дослідницьких цілей вихід яєць можна кількісно оцінити з використанням техніки Като-Каца (від 20 до 50 мг фекального матеріалу) або Річі. Яйця можна виявити в сечі при інфекціях S. haematobium і S. japonicum. Виявлення проводиться центрифугуванням і дослідженням осаду.

Здати аналізи на інфекцію шистосомоза можна в «Клініці паразитології» в Одесі. Якщо результати аналізів дадуть позитивну відповідь, наш лікар-паразитолог проведе консультацію і призначить ефективне лікування.

ЗБУДНИКИ І ПРИЧИНИ ЗАРАЖЕННЯ ІНФЕКЦІЄЮ ШИСТОСОМОЗІ

Шистосомоз викликаний кров'яними сосальщиками, трематодами. Три основних види, що заражають людей - S chistosoma haematobium, S. japonicum і S. mansoni. Двома іншими видами, більш локалізованими географічно, є S. mekongi і S. intercalatum. Крім того, інші види шистосом, які паразитують на птахах і ссавців, можуть викликати дерматит у людей.

Яйця Schistosoma mansoni великі (від 114 до 180 мкм в довжину на 45-70 мкм в ширину) і мають характерну форму з видатним боковим хребтом біля заднього кінця. Передній кінець звужений і злегка зігнутий. Коли яйця з організму потрапляють в кал, вони містять зрілий miracidium.

Яйця шистосоми гематобія великі (110-170 мкм в довжину на 40-70 мкм в ширину) і мають характерний хребет. Яйця містять зрілий мирацидий в сечі.

Яйця Schistosoma japonicum є великими і більш округлими, ніж інші види, довжина яких становить 70-100 мкм і ширину 55-64 мкм. Яйця виявляють в калі.

Шіскосома інтеркалатум пов'язаний з S. haematobium, але обмежений територіально східно-центральної Африкою. Яйця схожі на S. haematobium в загальному вигляді і мають термінальним хребтом, але зазвичай довше (140-240 мкм), часто мають екваторіальну (центральну) опуклість і проявляються в стільці, а не в сечі

КЛІНІЧНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Багато інфекції безсимптомно. Гострий шистосомоз (лихоманка Катаяма) може виникати через кілька тижнів після первинної інфекції, особливо у S. mansoni і S. japonicum.

Первинними ознаками є лихоманка, кашель, біль у животі, діарея, гепатоспленомегалія і еозинофілія. Іноді виникають ураження центральної нервової системи: церебральна гранулематозная хвороба може бути викликана яйцями S. japonicum в головному мозку, а гранулематозні ураження навколо ектопічних яєць в спинному мозку від S. mansoni і S. haematobium інфекції можуть привести до поперечного мієліту з млявою параплегией. Триваюча інфекція може викликати гранулематозні реакції і фіброз в уражених органах, що може привести до проявів, які включають: поліпоз товстої кишки з кривавої діареєю (головним чином, Schistosoma mansoni); портальна гіпертензія з гематемізаціей і спленомегалією (S. mansoni, S. japonicum, S. mansoni); цистит і уретрит (S. haematobium) з гематурією, яка може прогресувати до раку сечового міхура; легенева гіпертензія (S. mansoni, S. japonicum, рідше S. haematobium); гломерулонефрит; і ураження центральної нервової системи.