Виявлення токсинів А і В (Clostridium difficile) в клініці Паразитології

28-09-2021

Clostridium difficile - це анаеробна грампозитивна паличка, що спонукає розвиток діареї та псевдомембранозного коліту.

Саму бактерію прийнято вважати специфічним ентеротоксином (токсином А), який вражає слизову оболонку кишечника. В результаті цього з'являються запалення і підвищується рівень рідини, що виділяється. Процес виявлення токсинів проходить шляхом імунохроматографії. Якщо говорити про підготовку, то для аналізу вона не потрібна.

Тест на токсини А та В

Більш детальна інформація про тест

Clostridium difficile (C. difficile) - бактерія, яка викликає інфекційну діарею та псевдомембранозний коліт. Заражаються нею люди старше 65 років, які перебувають на стаціонарному лікуванні та проходять антибактеріальну терапію (або після його курсу). У таких пацієнтів спостерігається зниження імунітету до токсинів, в силу віку і, якщо додатково є деякі хвороби і зміна мікрофлори кишечника в результаті прийому антибіотиків. Інфікування зазвичай відбувається в умовах стаціонару і в місцях тривалого догляду. І в зв'язку з якоюсь її мутацією, носіями такої бактерії часто стають і молоді пацієнти з незміненим імунітетом. Насправді, у бактерії, є два види штаму: токсігенний і нетоксичний. Але тільки токсігенний тип може викликати різні хвороби у людей. І рівень шкідливості залежить від присутності одного або двох провокуючих діарею отруйних речовин: токсину А та/ або В. Усі інфекції, пов'язані з небезпекою, мають речовину В, разом з токсином А чи без нього. І виявлена бактерія вражає повністю кишечник, аж до знищення всіх клітин органу.

Інфікування буває безсимптомним і явним, з максимальною небезпекою для людини. Основними ознаками гострої інфекції вважається: діарея (понад 3 рази неоформленого стільця на добу), анорексія, нудота; в дослідженні загального аналізу крові, виявлення лейкоцитозу. Важка форма хвороби може проявлятися у високому вмісті лейкоцитозу в крові.

Лабораторна діагностика інфекції відбувається кількома шляхами. Найчастіше за допомогою імуноферментного аналізу з виявленням токсину А і В в калі. Рівень чутливості методу досягає 75-95%, специфічність 83-98%.

В яких випадках проводиться дослідження?

Таке обстеження необхідно особам, які отримували дозу антибіотиків, протягом 2-х місяців, а також тим, у кого, швидко розвивається діарея через 72 години після госпіталізації. Також тест проводиться в випадках, коли: людина старше 65 років знаходиться на тривалої госпіталізації; особам які пережили хірургічне втручання, при злоякісних пухлинах; в разі ниркової недостатності і запалення товстої кишки; люди, що проходять курс хіміотерапії, якщо харчування надається ентеральним шляхом, при ішемії кишки.

Як і в будь-якому обстеженні, результати тесту повинні ґрунтуватися не тільки на самому отриманому результаті, але і з урахуванням загальної клінічної картини та інших методів діагностики.

Та при негативному тесті, не виключається ймовірність зараження бактерією, так як саме зараження може бути обумовлено протеолітичним розкладанням токсинів в результаті неправильного зберігання проби. А якщо підозри на інфекцію все ж залишилися, аналіз проводиться повторно. При позитивному тесті, також не виключається ймовірність присутності інших збудників. Наявність в пробах калу кількості крові вище норми, в деяких випадках може привести дослідження до хибнопозитивного результату. І тоді необхідний все ж повторний аналіз.

Важлива інформація:

Тест не повинен проводитись з таких причин:

  • Тест протипоказаний дітям до 1 року (це пов'язано з можливим завищеними відсотком хибнопозитивних результатів, в силу віку)
  • З метою контролювання рівня ефективності лікування (у деяких пацієнтів може спостерігатися в калі даний токсин ще тривалий термін, після одужання)
  • Через тиждень з моменту інфікування. Все тому, що кількість паразитів може значно скоротитися, а це призводить до низької чутливості самого аналізу. Зразки калу для аналізу повинні бути зібрані протягом тижня з моменту виявлення симптомів захворювання.