Водневий дихальний тест
Водневий дихальний тест - метод дослідження, що дозволяє визначити концентрацію водню в повітрі, що видихається.
Повітря, що видихається людиною, містить більше 2000 різних речовин і, крім дихання, легені мають іншу значущу функцію, яка пов'язана з виділенням мінливих субстанцій.
Здорова людина натщесерце і в спокої не виділяє водень. Водень виробляється в результаті анаеробного метаболізму. Кишечник людини є домом величезної кількості бактерій. Переважна кількість бактерій товстої кишки відносяться до анаеробів. У тонкій кишці в нормі анаеробні бактерії знаходяться в невеликій кількості, переважно в кінцевому відділі тонкої кишки. Таким чином водень, що видихається людьми в спокої, є перш за все продуктом метаболізму бактеріальних анаеробів, що живуть в кишечнику.
Вимірювання концентрації водню в повітрі, що видихається, дозволяє оцінити рівень активності анаеробних бактерій в кишечнику, а також виявити відхилення від норми. Час, за який концентрація водню підвищується при проведенні дихального тесту, вказує на відділ кишечника, в якому відбуваються процеси бродіння.
Оскільки водневі дихальні тести досить прості у виконанні і не дуже важкі для пацієнта, вони є одним з основних діагностичних методів, використовуваних для виявлення «функціональних кишкових порушень».
Підготовка паціента до проведення водневого дихального тесту (тест з навантаженням глюкозою - діагностика СНБР (СИБР) в тонкому кишечнику і тест на непереносимість лактози - лактозотолерантний тест (ЛТТ))
- За 4 тижні до дослідження виключаються:
- прийом антибіотиків
- колоноскопія (або "гідроколонотерапія")
- іригоскопія (або рентгеноскопія тонкого кишечника по Sellink)
- Не пізніше трьох днів до початку дослідження необхідно припинити прийом проносних;
- За добу до проведення тесту необхідно відмовитися від вживання молока, молочних продуктів, фруктових соків, всіх видів цибулі, часнику, капусти, бобових, солінь;
- За 12 годин до початку тесту пацієнту заборонено куріння і вживання жувальної гумки;
- Їжа не приймається протягом 14 годин перед проведенням тесту (в цей час дозволено вживання тільки питної води без газу);
- Останній прийом їжі напередодні тесту не повинен бути надмірним і не повинен містити харчових волокон;
- Власникам зубних протезів в день тесту заборонено використання адгезивних засобів;
- Обов'язково потрібно почистити зуби в день проведення тесту;
- Дозволлений в день тесту прийом ліків з простою водою без газу, крім вітамінів, проносних і антибіотиків;
- Вранці в день проведення тесту рекомендується випити склянку гарячої (теплої) води.